God historie
10,5 mio. kr. til udveksling på Ikast-Brande Gymnasium og en lang række andre uddannelses- og kulturinstitutioner
EU’s store Erasmus-program støtter udveksling og læring på tværs af over grænserne, og med en akkreditering til Erasmus+ kan uddannelses- og kulturinstitutioner på en tilgængelig og smidig måde opnå støtte til internationale aktiviteter gennem flere år. Den mulighed er der mange midtjyske uddannelses- og kulturinstitutioner, der med CDEU’s hjælp har gjort brug af: Alene i 2025 har akkrediteringerne hjulpet med at bringe i alt 10,5 mio. kr. hjem til at støtte kompetenceudvikling, kulturmøder og udveksling for aktører i både Aarhus, Horsens, Ikast-Brande, Lemvig, Norddjurs, Ringkøbing-Skjern, Silkeborg, Skanderborg, Skive, Syddjurs og Viborg.
I artiklen her har vi talt med Ikast-Brande Gymnasium, der har haft sin akkreditering siden 2023, og som bruger den aktivt til at støtte op om både skolens og kommunens internationale sigte.

Fra venstre rektor for Ikast-Brande Gymnasium, Marianne Dose Hvid, sammen med lektor og international koordinator på Ikast-Brande Gymnasium, Karen Ronge Baktoft
Mange kender allerede EU’s store Erasmus-program, der hvert år sender tusindvis af unge og deres lærere på udveksling rundt i Europa for at hente ny viden og inspiration med hjem. Men siden 2021 har det også været muligt at søge en akkreditering til Erasmus+, og dermed er det blevet meget mere enkelt og overskueligt for uddannelses- og kulturorganisationer at søge EU’s Erasmus-program om støtte.
Vores erfaring viser tydeligt, at en rejse ud i Europa og selve mødet med andre kulturer, sprog og tænkesæt kan få vores unge til at blomstre, overkomme generthed og blive verdensvendte – Karen Ronge Baktoft, lektor og international koordinator på Ikast-Brande Gymnasium
Når man først har ansøgt og opnået en akkreditering, så fungerer den nemlig som en forhåndsgodkendelse af ens strategi for det internationale arbejde. Dermed bliver der åbnet for, at den enkelte aktør hvert år på en meget mere simpel facon kan opnå støtte til, at f.eks. en gymnasieklasse og dens lærere eller at personale fra et museum kan komme afsted på udveksling og lære nyt i udlandet.
’Eleverne kommer hjem en meter højere, end da de tog afsted’
En af de uddannelsesinstitutioner, der har fået støtte gennem sin Erasmus+akkreditering i 2025, er Ikast-Brande Gymnasium, som har modtaget 318.000 kr. Støtten er gået til at finansiere udvekslingsrejser til bl.a. både Helsinki, Barcelona og Essen for elever og lærere, og det har virkelig givet positive resultater:
- Vores erfaring viser tydeligt, at en rejse ud i Europa og selve mødet med andre kulturer, sprog og tænkesæt kan få vores unge til at blomstre, overkomme generthed og blive verdensvendte. Eleverne har ejerskab for processen og engagerer sig på nye måder, og min oplevelse er, at eleverne kommer hjem en meter højere, end da de tog afsted, lyder det fra lektor og international koordinator på Ikast-Brande Gymnasium, Karen Ronge Baktoft.
Eleverne har ejerskab for processen og engagerer sig på nye måder, og min oplevelse er, at eleverne kommer hjem en meter højere, end da de tog afsted – Karen Ronge Baktoft, lektor og international koordinator på Ikast-Brande Gymnasium
Internationalisering som et vigtigt, strategisk pejlemærke
De muligheder, som åbner sig takket være støtten fra Erasmus+, passer perfekt ind i ikke bare Ikast-Brande Gymnasiums, men også kommunens agenda:
- Internationalisering er et vigtigt, strategisk pejlemærke for os, og det handler selvfølgelig om at tage afsæt i de lokale forhold, der er, og i det, som vi er særligt gode til på den her egn. Det har jo noget at gøre med iværksætteri og internationalisering i forhold til mange af vores internationale virksomheder, og det var også baggrunden for, at vi for nogle år tilbage fik IB-uddannelsen (International Baccelaureate, red.), lyder det fra rektor for Ikast-Brande Gymnasium, Marianne Dose Hvid.
Internationalisering er et vigtigt, strategisk pejlemærke for os, og det handler selvfølgelig om at tage afsæt i de lokale forhold, der er, og i det, som vi er særligt gode til på den her egn – Marianne Dose Hvid, rektor for Ikast-Brande Gymnasium
Internationalt sigte ledte til strategisk Erasmus+arbejde
Skolens internationale sigte har også været grunden til, at Ikast-Brande Gymnasium har prioriteret at arbejde strategisk med EU’s store Erasmus+program. Det var således IB-uddannelsen, der ledte frem til den første deltagelse i et europæisk projekt, og siden har gymnasiet fået mod på mere, herunder også sin Erasmus+akkreditering. Den blev med CDEU’s hjælp opnået i 2023, og takket være denne er skolens elever og lærere siden blevet støttet med 794.000 kr. til at rejse ud og hente ny viden hjem – heraf er de 318.000 kr. som nævnt hentet i 2025.
10,5 mio. kr. i samlet støtte i 2025
Foruden gymnasiet i Ikast-Brande Kommune har også aktører i både Aarhus, Horsens, Lemvig, Norddjurs, Ringkøbing-Skjern, Silkeborg, Skanderborg, Skive, Syddjurs og Viborg fået udbytte af deres akkreditering i løbet af 2025. I alt er det blevet til 10,5 mio. kr. i samlet støtte.
To forskellige former for akkrediteringer
Der findes to forskellige former for akkrediteringer: En for enkelt-institutioner, som f.eks. et gymnasie eller et museum, og en konsortie-akkreditering, hvor eksempelvist en kommune ansøger på vegne af sine aktører. Du kan læse mere om, hvor meget støtte de forskellige aktører har modtaget, herunder. Beløbene står i danske kroner.
Midtjyske enkeltaktører på uddannelsesområdet, der i 2025 har hentet støtte gennem en Erasmus+akkreditering, som CDEU har hjulpet med
| Aarhus Katedralskole | 494.647,00 |
| Horsens Gymnasium | 451.297,00 |
| Ikast Brande Gymnasium | 318.592,00 |
| Lemvig Gymnasium (VET) | 356.812,00 |
| Lemvig Skole og dagtilbud | 289.912,00 |
| Grenaa Gymnasium | 227.392,00 |
| Uddannelsescenter Ringkøbing-Skjern | 1.056.195,00 |
| Silkeborg Ungdomsskole | 230.362,00 |
| Frisholm Skole, Silkeborg Kommune | 464.227,00 |
| Silkeborg Gymnasium | 516.202,00 |
| Skanderborg Gymnasium | 689.467,00 |
| Skanderborg-Odder Center for Uddannelse | 1.002.345,00 |
| Syddjurs Gymnasium | 209.085,00 |
| Mercantec, Viborg Kommune | 347.175,00 |
Midtjyske enkeltaktører på kulturområdet, der i 2025 har hentet støtte gennem en Erasmus+akkreditering, som CDEU har hjulpet med
| Moesgaard Museum, Aarhus Kommune | 582.525,00 |
| Silkeborg Bibliotekerne | 146.550,00 |
Midtjyske kommuner, der i 2025 via en konsortie-akkreditering, som CDEU har hjulpet med, har hentet støtte til at uddele til kommunens kulturaktører
| Aarhus Kommune | 1.614.975,00 |
| Lemvig Kommune | 720.975,00 |
| Ringkøbing-Skjern Kommune | 204.975,00 |
| Skive Kommune | 129.225,00 |
| Syddjurs Kommune | 519.375,00 |
Lyder en akkreditering interessant?
Hvis en akkreditering lyder som en interessant mulighed, så kan du læse nærmere om de forskellige former her:
Akkreditering for den enkelte institution
Hvor man førhen som uddannelses– eller kulturinstitution skulle sende en ny Erasmus+ansøgning afsted, hver gang man ville have støtte til at sende f.eks. en ny skoleklasse på udveksling over landegrænserne, så bliver arbejdet væsentligt mere smidigt med en Erasmus+akkreditering:
Her formulerer den enkelte uddannelses- eller kulturinstitution sin strategi for det at bruge international udveksling, og denne strategi bruges i ansøgningen om akkreditering. Derefter kan institutionen med Erasmus+akkrediteringen i hånden gennem flere år få adgang til EU-støtte til de enkelte udvekslinger på en tilgængelig og smidig facon.
Akkreditering for et konsortie
En konsortie-ansøgning giver en kommune mulighed for at søge en akkreditering, som de enkelte kulturinstitutioner i kommunen så kan nyde godt af. En sådan konsortie-akkreditering kan være relevant, idet mange kulturinstitutioner er mindre i størrelse og dermed ikke nødvendigvis selv har det administrative set-up til at søge om Erasmus-støtte til udvikling og udveksling.
Men med en konsortie-akkreditering tager kommunen det administrative arbejde på sig, så den enkelte kulturinstitution på en enkel facon kan komme afsted ud over grænserne med Erasmus+støtte i ryggen. En konsortie-akkreditering er på den måde også en oplagt måde for en kommune at støtte op om kulturinstitutionernes udvikling og om det gode kulturliv i kommunen.
Spørgsmål?
Sidder du med spørgsmål, så tøv ikke med at tage fat i en af vores konsulenter – du finder deres kontaktinformation lige under denne artikel.