Juleklumme
Rigtig god jul - og tak til alle, der har været på besøg
Nu er der efterhånden ikke mange dage tilbage, før julefreden sænker sig, og derfor vil vi med denne klumme gerne ønske rigtig god jul og tage et tilbageblik på, hvad der særligt har kendetegnet vores arbejde i Bruxelles i den seneste tid. Her har især studieture og kompetenceudvikling fyldt, og det har været virkelig bekræftende at opleve den massive interesse for EU fra en så bred vifte af vores midtjyske samarbejdspartnere. Således har over 65 personer fra midtjyske kommuner, Region Midtjylland, uddannelsesinstitutioner og såmænd også vores egen bestyrelse gennem de seneste måneder været på besøg for at lære mere om EU og om alle de mange muligheder, som EU-samarbejdet tilbyder.

Selvom vi har måttet løbe stærkt, og vores kaffemaskine til tider har været på overarbejde, så har det også været virkelig opløftende at mærke den massive interesse for EU-arbejdet, som vores mange aktører gennem efteråret har udvist. De flere end 65 personer, som vi i den seneste tid har haft fornøjelsen af at byde velkommen til Bruxelles, har således under deres besøg fået et indblik i, hvordan EU-maskineriet fungerer, ligesom de er blevet introduceret til, hvad der tegner sig i forbindelse med EU’s nye Kommission, Parlament og prioriteter.
I artiklen her vil vi kort introducere nogle af de aktører, der var på besøg – den fulde liste finder I under vores gode historier, som I finder på linket her.
‘Mellem 35 og 40 procent af vores dagsordener i byrådet stammer fra EU’
Et af de større besøg var fra Syddjurs Kommune, hvor 23 personer fra Byrådet var taget samlet afsted for at få et bedre indblik i EU-arbejdet og dets muligheder for den østjyske kommune.
Jeg kan huske, at vi under vores besøg i 2019 fik at vide, at mellem 35 og 40 procent af vores dagsordener i byrådet stammer fra EU. Så det at kunne få et indblik i EU synes jeg er vigtigt for os som byråd – Borgmester Michael Stegger Jensen (A), Syddjurs Kommune
Indsigt i bl.a. digitalisering, bæredygtige hospitaler og kultur som sundhedsfremme
Fra Region Midtjylland var en delegation fra Koncern Bæredygtighed og Sundhedsinnovation i Bruxelles for at gå i dybden med mange af de muligheder, som EU’s bæredygtige og innovative agenda har at tilbyde, når det kommer til f.eks. digitalisering, bæredygtige hospitaler og kultur som sundhedsfremme:
Vi er kommet hjem med kontakt til nye partnere, der fokuserer på at arbejde strategisk og struktureret med bæredygtig omstilling af hospitalerne, og her kan vi lære af hinanden i forhold til at få bæredygtighed ind i alle revner og sprækker af vores organisationer – Pia Wiborg Astrup, kontorchef i Koncern Bæredygtighed og Sundhedsinnovation
Skive-medarbejdere på intensiv kompetenceudvikling
Fra Skive Kommune var Mikkel Ebbesen Vinther fra Energibyen Skive og Mikael Oddershede fra Business Skive på to dages intensiv kompetenceudvikling i Bruxelles som Visiting Stars hos CDEU. Kompetenceudviklingen skal bruges til at forløse Skiveegnens store ambitioner på det grønne område, hvor de ser ind i at etablere Waste2Build-industri, hvor affald skal blive til byggematerialer.
På Skiveegnen har vi fået kolossalt meget ud af at kigge EU-vejen. Og det håber jeg fortsætter – sammen med gode, stærke samarbejdspartnere som CDEU – Alexander Lauring Knudsen, teamleder i Energibyen Skive
Besøg styrkede ligeledes relationerne til os på CDEU
Mens et bedre indblik i EU’s mange muligheder således har fyldt hos de fleste, så har de mange besøg også været med til at styrke relationerne mellem os på CDEU og vores mange aktører i det midtjyske, og også af denne grund sætter vi utroligt stor pris på, at vores samarbejdspartnere tager tid ud af deres travle kalendere for at komme til Bruxelles:
Det var interessant at komme tættere på CDEU og hvordan kontoret skaber en overskuelig vej ind i EU-systemet. Det gør det nærværende og relevant for de opgaver, medarbejderne løser i kommunerne hver eneste dag – Christoffer Pedersen (V), 1. viceborgmester i Syddjurs Kommune
Vi ser frem til det videre samarbejde
Kæmpestor tak til alle for både besøgene og de mange gode diskussioner om, hvordan EU kan bruges til at skabe nytænkende løsninger i det midtjyske. Vi glæder os meget til at hjælpe jer med at forløse alle de gode idéer, som besøgene har affødt.
For nu vil vi gerne sige tak for et fantastisk samarbejde i 2024 – kan I alle have en god jul, og så ser vi frem til at fortsætte arbejdet i 2025.