Arrangementer

Webinar for sundhedsaktører: Lær om EU-midler på kræftområdet

26. november 2021

Arbejder du med kræftforskning, -behandling eller -forebyggelse? Så vær med den 14. december fra 10.00-11.20, når vi stiller skarpt på EU-planer, -programmer og -penge til at knække cancer i Europa og ser på, hvad initiativerne betyder for Danmark. Hint: Det handler lige så meget om forskning som om at indarbejde nye, sundere vaner.


I 2020 blev 2,7 millioner mennesker i EU diagnosticeret med kræft, og yderligere 1,3 millioner mennesker mistede livet. Hvis der ikke sættes hårdt ind nu, forventes antallet af kræfttilfælde at stige med 24 % frem mod 2035, hvilket vil gøre kræft til den hyppigste dødsårsag i Europa.

For at forsøge at vende denne udvikling har EU i 2021 søsat en kræfthandlingsplan og en kræftforskningsmission samt øremærket midler til støtte for kræftforebyggelse og -behandling under EU’s nye sundhedsprogram (EU4Health) og EU’s program for digital omstilling (Digital Europe-programmet)

EU’s planer spiller godt sammen med kommunernes forebyggelsesindsatser

Det er vigtigt at forstå, at kræfthandlingsplanen fra EU’s side er tænkt meget bredt: Den handler ikke kun om forskning, men også om at indarbejde sundere vaner, der nedbringer risikoen for kræft. Derfor er det også oplagt for f.eks. kommuner, idrætsforeninger og skoler at indgå i projekter, der støttes af kræfthandlingsplanen. Det er budskabet fra CDEU’s sundhedskonsulent Xenia Ramirez Lauritsen, som forklarer:

Der vil de næste par år være rig mulighed for at samarbejde europæisk om indsatser, der tager fat i dagsordener som det at styrke sunde madvaner, fordre mere fysisk aktivitet, mindske overvægt og nedbringe forbrug af alkohol hos borgerne.

  • CDEU’s sundhedskonsulent, Xenia Ramirez Lauritsen

    Der vil de næste par år være rig mulighed for at samarbejde europæisk om indsatser, der tager fat i dagsordener som det at styrke sunde madvaner, fordre mere fysisk aktivitet, mindske overvægt og nedbringe forbrug af alkohol hos borgerne. Det er alle emner, som jeg ved står højt på prioriteringslisten i mange kommuners sundhedsforvaltninger, og derfor er dette webinar også virkelig relevant for dem, siger Xenia Ramirez Lauritsen, inden hun fortsætter:

  • Skulle nogen af aktørerne i det midtjyske sundhedslandskab så være interesserede i at søge EU om midler til forebyggelsesindsatser mod kræft, så står vi på CDEU selvfølgelig også klar til at hjælpe.

Bliv introduceret til programmer og konkrete støttemuligheder

Webinaret vil give dig en indføring i EU’s kræfthandlingsplan og en introduktion EU’s Cancer Mission, ligesom det vil introducere de forsknings-og innovationsopslag, som offentliggøres til december, og som du vil kunne søge under dette initiativ.

Endvidere vil webinaret præsentere EU4Health såvel som Digital Europe-programmet og stille skarpt på, hvordan disse programmer skal bidrage til indsatsen mod cancer. Dette skal ske gennem støtte til både e-infrastrukturer og til konkrete sundhedsprojekter, som aktører i Danmark kan søge.

Kræftens Bekæmpelse: Betydning af EU’s initiativer for Danmark

Som afrunding på webinaret giver Kræftens Bekæmpelses forskningschef sit bud på, hvilken betydning EU’s mange initiativer på kræftområdet kan få for dansk kræftforskning og for forebyggelsen og behandling af kræft i Danmark i årene fremover.

Program

10.00 Velkomst v./ regionernes EU-kontorer (Dacob)

10.05 Cancer-planen v./ Cecilie Iuul, Chefkonsulent ved Sundhedsstyrelsen

10.15 Cancer-missionen v./ Kim Kryger, EU-rådgiver ved Uddannelses- og Forskningsstyrelsen

10.30 EU4Health-programmet v./ Sundhedsministeriet

10.45 Digital Europe-programmet v./ Frederik Weiergang Larsen, Fuldmægtig ved Erhvervsstyrelsen

11:00 Afrunding v./ Mef Christina Nilbert, forskningschef ved Kræftens Bekæmpelse

11.15 Opsamling og tak for i dag.

Målgruppe

Arrangementet henvender sig til forskere, virksomheder, offentlige institutioner og myndigheder m.fl., som har interesse for samarbejde om forskning og innovation og/eller udrulning og implementering af tiltag inden for kræftforebyggelse og behandling.

Arrangører

Det er de danske, regionale EU-kontorer (Dacob), der i samarbejde med Uddannelses- og Forskningsstyrelsen, Sundhedsministeriet, Sundhedsstyrelsen og Erhvervsstyrelsen afholder dette fælles webinar.

Tid og sted

Webinaret afholdes den 14. december 2021 kl. 10.00 – 11.20

Tilmelding

Du tilmelder dig på linket her.

Spørgsmål?

Har du spørgsmål til arrangementet, så tøv ikke med at tage fat i vores sundhedskonsulent Xenia Ramirez Lauritsen på xrl@centraldenmark.eu.

 

Vil du vide mere?

Så kontakt en af vores medarbejdere, der sidder klar til at hjælpe dig.

Xenia Ramirez Lauritsen
EU-specialkonsulent
Sundhed