Direktørens klumme

Direktørens sommerklumme: Et travlt halvår i forandringernes tegn

26. juni 2025

Det første halvår af 2025 har i sandhed været fyldt med forandringer, som vi har skullet tilpasse os: Ude i verden betyder en ny geopolitisk situation, at vi rykker sammen i det europæiske fællesskab, ligesom EU satser benhårdt på at styrke sin konkurrenceevne. Det sætter et markant aftryk på EU’s mange tilskudsprogrammer, der er lige på trapperne, og som mange af vores aktører også er nysgerrige på. Og i Danmark betyder sundhedsreformen, at vi på CDEU skal tilrettelægge vores arbejde anderledes, end vi tidligere har gjort.

Men det er vigtigt at sige, at de mange forandringer ikke er negative: Tværtimod skaber de potentiale for at tænke tingene på en ny facon, og fra vores midtjyske aktører mærker vi tillige en stor interesse for de mange muligheder, som EU’s nye kurs åbner for. Derfor har det også været et halvt år med fuld fart på aktivitetsniveauet hos os på CDEU.

Lars Holte Nielsen, direktør ved CDEU, under et oplæg i vores lokaler i Bruxelles

Efterspørgslen har aldrig været større

Jeg har nævnt det igen og igen, når jeg har mødtes med jer i løbet af den seneste tid, og nu kommer det så også her på skrift: Efterspørgslen for at arbejde europæisk har aldrig været større. For os på CDEU er det en kæmpestor glæde at opleve, at der i den ellers på mange måder triste situation med krig og usikkerhed i verden er opstået en meget stærkere fællesskabsfølelse i EU: Vi rykker sammen i bussen og tænker mere over, hvordan vi kan arbejde sammen i Europa og få glæde af hinandens styrker. Vi ved mere end nogensinde, at det er nødvendigt.

Det har vi i dén grad mærket i de seneste måneder på CDEU, og det på en række måder.

Besøgsrække i Bruxelles: Fokus på netværk, EU’s programmer og deling af gode løsninger

Jeg kan f.eks. nævne nogle af de mange besøg, som vi har haft i Bruxelles:

Delegationen fra DEFACTUM sammen med CDEU’s Xenia Lauritsen og Mette Lykke Thomsen

DEFACTUM under Region Midtjylland kom herned for at komme tættere på netværk og fundingmuligheder, Aarhus Kommune kom for at hente inspiration til sundhedsløsninger, og Aarhus Universitet har været her med delegationer fra både Erhverv & Innovation, NAT-, HEALTH– og TECH-fakulteterne samt fra Open Innovation in Science og Center for Cirkulær Bioøkonomi for bl.a. at komme tættere på EU’s programmer og tilbyde EU nye løsninger.

Også Business Skive har været i Bruxelles, hvor de var inviteret til at fortælle om deres banebrydende arbejde for en grønnere byggeindustri.

Informationsmøder om alt fra forsvar over forskning til frivillighed

Forsvarsindustrirådgiver Nanna Holst fra Danmarks Faste Rerpæsentation ved EU holder oplæg ved forsvarsarrangementet den 1. april

Jeg kunne også fortælle om den vifte af informationsarrangementer, som vi har været involveret i:

I januar var vi med til at arrangere et stort event om forskningsbaseret innovation på Danmarks Faste Repræsentation i Bruxelles, og  i april var vi med til at samle flere end 50 danske aktører om forsvarsdagsordenen i Bruxelles forud for infodagene for Den Europæiske Forsvarsfond. I Danmark samlede vi for nogle uger siden kulturfolk fra hele Midtjylland til netværksdag i Randers med fokus på frivillighed, og så sent som i sidste uge afholdt vi sammen med VIA University College et velbesøgt informationsarrangement i Aarhus, der samlede forskere med EU-interesse fra de danske professionshøjskoler.

Kompetenceudvikling er fortsat i højsædet

Det skorter kort og godt ikke på interessen for EU og dets tilskudsprogrammer, men som flere har bemærket, så kræver det både rette viden og værktøjer, hvis man vil opnå støtte.

Alle deltagerne i vores EU-netværks- og projektkursus samlet i Bruxelles

Derfor har vi i dette halvår også haft to medarbejdere fra det store, cirkulære projekt Circular Economy Beyond Waste på kompetenceudvikling, ligesom vi har stået bag et kompetenceudviklingsforløb inden for EU’s muligheder i aktiv mobilitet og turisme for Supercykelstisamarbejdet, Dansk Kyst- og Naturturisme samt Samsø Kommune.

Desuden har vi afholdt vores store EU-netværks- og projektkursus, hvor hele 28 midtjyske aktører fra en række faglige felter tog en uge ud af kalenderen for at tage til Bruxelles, hvor de kunne udvide EU-netværket og blive endnu skarpere til EU-projekter.

En bred vifte af midtjyske aktører er kommet med i EU-projekter

Jeg skal selvfølgelig heller ikke glemme alle de projekter, som vi har hjulpet midtjyske aktører ind i gennem det sidste halve år. Her kommer et udpluk:

Fra venstre Maria Berwald, Lemvig Kommune, og Xenia Lauritsen, CDEU, som har arbejdet sammen om Lemvigs EU-projekt, der vil bekæmpe ældres ensomhed

I Lemvig har kommunen fået 480.000 kr. til at bekæmpe ensomhed blandt ældre i et europæisk samarbejdsprojekt, og så har vi hjulpet Klimatorium frem til at blive EU’s nationale klimacenter i Danmark, ligesom Lemvig Vand & Spildevand har opnået 1,5 mio. kr. i EU-støtte som partner i EU-projektet SUSTAQUA, der handler om bæredygtig håndtering af vandressourcer.

Vi har også hjulpet Favrskov Kommune med at opnå 450.000 kr. i EU-støtte til at undersøge alternativ, bæredygtig opvarmning i landsbyer. Og så må jeg bestemt heller ikke glemme AUH og Aarhus Universitet, som er kommet med i det banebrydende, europæiske sundhedsprojekt REaDI, der har fået over en halv mia. kr. i EU-støtte, og som over de næste seks år vil arbejde i et meget bredt partnerskab for at forbedre patientrepræsentation og inklusion i kliniske studier.

Fortsat blod på tanden, hvad angår flerårige EU-projekter

Alle projektpartnerne i Accel AgroBiogas-projektet samlet til partnermøde i Sverige.

Med de mange forandringer, der er sket – også i Danmark i kølvandet på sundhedsreformen – kunne man måske godt foranlediges til at tro, at lysten til at gå ind i EU-projekter, der rækker flere år frem, ville være hæmmet. Men det oplever vi bestemt ikke.

Der er fortsat blod på tanden fra vores midtjyske aktørers side, og vi på CDEU er vi også selv gået ind i et stort EU-projekt ved navn Accel AgroBiogas. Projektet har fået 15,5 mio. kr. i EU-støtte, og i det skal vi sammen med Energibyen Skive, Fjordland, AU og en række svenske partnere gennem de næste tre år undersøge, hvordan vores biogasforsyning kan gøres mindre afhængig af animalsk produktion.

Vi glæder os til at fortsætte samarbejdet med jer efter ferien

Der er altså kort sagt virkelig godt gang i EU-arbejdet, og jeg vil gerne takke jer alle for det gode samarbejde om EU’s mange muligheder. Vi glæder os meget til at fortsætte arbejdet på den anden side af ferien, og indtil da vil jeg bare ønske jer alle en rigtig god sommer.

De bedste hilsner,

Lars Holte Nielsen
Direktør for CDEU

 

Vil du vide mere?

Så kontakt en af vores medarbejdere, der sidder klar til at hjælpe dig.

Lars Holte Nielsen
Direktør