Praktikant ved CDEU
Hvem er i praktik nu?
Her kan du blive lidt klogere på, hvem der er i praktik på CDEU lige nu, hvorfor de har valgt CDEU som praktiksted, og hvad de ser frem til at arbejde med under deres ophold.

Anne Bergkvist Jessen
Mit navn er Anne, og jeg er 27 år. Jeg er i gang med kandidatuddannelsen i statskundskab ved Aarhus Universitet, som jeg forventer at afslutte efter mit praktikforløb her på CDEU. Under min praktiktid på CDEU dette semester vil jeg være tilknyttet sundhedsteamet. Læs mereCDEU vakte hurtigt min interesse, da jeg finder samarbejdet mellem det lokale niveau i Danmark og EU-niveauet super interessant. Dertil har det stor værdi for mig at få lov til at omdanne min viden fra studiet til praksis.
Endelig er jeg født og opvokset i Region Midtjylland, hvilket gør det særligt meningsfuldt for mig at bidrage til interessevaretagelsen af netop denne region.
Jeg håber, at dette praktikforløb kan give mig større indsigter i både interessevaretagelse, EU-institutionerne og sundhedsområdet. Netop sundhed er for mig særligt interessant, idet det er et område, der berører os alle, og som står over for nogle væsentlige udfordringer i fremtiden. Det glæder jeg mig derfor til at dykke mere ned i.

Jesper Brix Madsen
Jeg hedder Jesper, og jeg er 24 år. Jeg er i gang med at læse en professionsbachelor i Offentlig Administration på VIA University College, og jeg vil under min praktiktid være tilknyttet forskningsteamet her på CDEU. Læs mereAt jeg lige valgte forskning som fagområde skyldes egentlig primært, at jeg ser forskning som noget, der ligger til grund for rigtig meget af det, vi beskæftiger os med i dag. Uanset om det handler om EU-politik, grøn omstilling, uddannelse, konkurrenceevne eller AI, så bygger beslutninger i høj grad på viden og dokumentation fra forskningsverdenen.
EU-systemet synes jeg er enormt spændende, netop fordi det er et niveau, hvor mange hensyn og perspektiver skal samles. Og jeg synes helt personligt, at den nuværende internationale situation gør det endnu mere vigtigt at forholde sig til forsknings’udgangspunktet,’ som vi har her i Europa, og at beslutninger bygger på viden og indsigt.
En af grundene til, at jeg valgte CDEU, var, at rollen er meget alsidig – man kan både arbejde fra computeren, men også komme ud i byen og møde nye mennesker til alle mulige konferencer og spændende events. Man får man virkelig lov til at lave alle mulige forskellige ting dagligt og kan dermed også have en meget forskelligartet hverdag – og det glæder jeg mig til!

Amalie Sloth Skaarup
Jeg hedder Amalie, og jeg er 26 år. Jeg læser en kandidat i statskundskab på Aarhus Universitet, og jeg skal tilbringe min praktik på CDEU, hvor jeg er så heldig at være blevet en del af uddannelsesteamet. Læs mereJeg har valgt at søge praktik ved netop CDEU af mange forskellige grunde:
Jeg har altid haft en drøm om at arbejde med EU især med udgangspunkt i danske interesser.
Dertil håber jeg at kunne hjælpe danske aktører til at navigere i et yderst komplekst system som EU og også selv at kunne tilegne mig indblik i EU som institution.
Derudover har jeg også hørt rigtig godt om CDEU fra andre tidligere praktikanter på kontoret, der både har lagt vægt på den høje faglighed og det sociale miljø.
Min interesse for uddannelsesområdet udspringer både af min egen efterhånden ret lange erfaring med uddannelsessystemet, min drøm om at arbejde med det med i fremtiden samt min interesse for det politiske på området.